Bílá nemoc – rozbor díla k maturitě (2)

Kniha: Bílá nemoc

Autor: Karel Čapek

Rozbor přidal(a): alice

Vloženo na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Literární druh a žánr – divadelní hra (drama)

Literární směr – vydáno r. 1937 české meziválečné drama

Slovní zásoba – spisovná čeština, odborné názvy v latině

Stylistická charakteristika textu  – srozumitelnost a jednoduchost jazyka – typický jazyk Karla Čapka ( barvivost, bohatá slovní zásoba.

Námět – varování před fašismem, nesmyslnost války

 

POSTAVY

Doktor Galén – upřímný, laskavý, naivní – myslí si, že dokáže zastavit válku, statečný a neúprosný – odporuje maršálovi i pod hrozbou vězení, jako jediný objeví lék proti bílí nemoci, ale léčí jen chudé a lidi bez vlivu, aby tak přinutil mocné k nastolenému míru (tato postava obsahuje Čapkovy autobiografické prvky – snaha o demokratičnost, odpor k násilí, atd.)

MARŠÁL – podobnost (nenáhodná) s Adolfem Hitlerem, vůdce a válkychtivý diktátor, cílevědomý, autoritativní, povýšený a násilnický. Nakonec onemocní bílou nemocí.

BARON KRÜG – majitel zbrojařských závodů, bohatý, vlivný, podobná povaha jako Maršál, onemocní bílou nemocí, ale jelikož nechce přistoupit na Galénovi podmínku, ve které se jedná o mír v zemi, Maršál nechce na podmínku přistoupit, a proto se zastřelí.

DVORNÍ RADA SIGELIUS – ředitel nemocnice je chvástavý, nejraději by si Galénův vynalezený lék přivlastnil a vydal za svůj

 

Děj

rozšiřuje se nákaza novou chorobou = bílou nemocí → dr. Galén přichází k Dvornímu radovi, zná totiž lék → začíná úspěšně léčit bílou nemoc na klinice → pod výhrůžkou neprozrazení léku chce slib míru od všech zemí → majitel zbrojařských závodů (přítel Maršála) baron Krüg se také nakazí → dr. Galén ho odmítá léčit, pokud nezastaví zbrojení → baron Krüg na audienci u Maršála žádá o zastavení příprav k válce → odmítnut → dr. Galén neúspěšně vyjednává s Maršálem (baron Krüg mezitím spáchal sebevraždu) → přípravy na válku pokračují → Maršál z balkónu svého paláce pronáší ke zfanatizovanému davu plamenný projev → zjišťuje, že i on je nakažen → nakonec souhlasí s tím, že zastaví válku, pokud ho dr. Galén vyléčí → dr. Galén prochází cestou do paláce skrz dav lidí → je ušlapán a jeho lék je zničen.

 

Prostor – smyšlená země (podobnost s nacistickým Německem).

Čas – blíže neurčený čas před válkou (podobnost s obdobím před 2. Svět. Válkou).

Divadelní uvedení – v mnoha českých divadlech – např. v Národním divadle v Praze.

Hlavní myšlenka díla – varování před nacistickým Německem a před 2 svět. válkou.

Symbolika – bílá nemoc – úpadek společnosti, manipulace s lidmi

 

Autor

Karel Čapek (1890 – 1938) – jeden z nejslavnějších českých spisovatelů -> dramatik, prozaik, novinář (Lidové noviny) a předchůdce moderního žánru sci-fi. Narozen v Malých Svatoňovicích jeho otec lékař (-> Galén), bratr Josef – malíř, spisovatel. Čapek byl zakladatelem tzv. pátečníků -> pátečníci – skupina prvorepublikových politických a uměleckých osobností, kteří se každý pátek scházeli v Čapkově vile na Vinohradech; ČLENOVÉ: TGM, J. Čapek, Peroutka, Bass, Poláček, Beneš, Vančura. Čapek několikrát nominován na Nobelovu cenu -> nikdy ji nezískal, 1938 -> zemřel na zápal plic.

 

Další díla: Válka s mloky, Ze života hmyzu, Dášenka (pro děti)

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!