Velký Gatsby – rozbor díla k maturitě

Kniha: Velký Gatsby

Autor: Francis Scott Fitzgerald

Rozbor přidal(a): Franta

Vloženo na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Autor:

–       24. září 1896 Minnesota – 21. prosince 1940 California

–       Pocházel z rodiny Irských přistěhovalců

–       Studoval v New Jersey na Princetonu

–       americký spisovatel a scenárista; často označovaný za autora tzv. „jazzového věku“

–       Dnes je celosvětově považován za jednoho z nejlepších amerických spisovatelů 20. století.

–       Za svého života dokončil čtyři romány: Na prahu ráje, Krásní a prokletí, Velký Gatsby a Něžná je noc. Nedokončený román Poslední magnát byl vydán posmrtně.

–       Mimo jiné, vydal i několik povídek, novel a také povídkových sbírek

 

Název knihy: Velký Gatsby

Název je odvozen od jedné z hlavních postav (Jaye Gatsbyho) a popisuje část jeho života.

 

Literární druh: epika

Literární žánr: román

Téma (myšlenka): Rozdíly mezi sociálními třídami a schopnost si jít za svým snem

 

Hlavní motiv: Gatsby se před odchodem do války zamiluje do Daisy, během války ale na ní ztratí kontakt a až po chvíli se mu podaří najít kde bydlí. Jelikož uběhlo 5 let, tak se Daisy už stihla vdát za Toma Buchanana a tak Gatsby začne pořádat velkolepé večírky v jeho vile v domění, že ji tam někdy potká. Vedle jeho vily ve vesničce jménem Západní Vejce, se přistěhuje do malého domku mladý Nick Carraway, který chce obchodovat s cennými papíry, stejně jako hodně jeho známých. Pár dní po přistěhování jel Nick navštívit svou sestřenici Daisy na druhou stranu ostrova, do vesničky Východní Vejce. Zde se potká s Jordan Bakerovou, do které se zamiluje. Po návratu domů mu jednoho dne u dveří zazvoní Gatsbyho sluha, který mu jde osobně předat pozvánku na večírek. Jakmile Nick dorazí na večírek, zjistí že je asi jediný kdo dostal od Gatsbyho pozvánku a tak se ho rozhodne najít. Při hledání narazí na již známou Jordan. Když Nick nalezne Gatsbyho, stanou se z nich dobří přátelé a dozvídá se mnoho o jeho minulosti.

Když Gatsby po čase zjistí, že Nick je bratranec od Daisy, poprosí ho jestli by mu pomohl se znovu setkáním s jeho velkou láskou. Nick mu v tom jako jeho přítel pomůže a pozve Daisy k sobě na čaj. Místo něj tam ale dorazí Gatsby kterého Daisy ihned poznává. Po pár chvílích povídání si, jí ukáže svůj dům a všechno kolem něj. Daisy je ohromena, ale už miluje pouze jeho postavení ve společnosti, peníze a majetek. I přes to všechno se z nich stanou milenci a Daisy začne jezdit za Gatsbym trávit více a více času. Po čase se to dozví Tom a začne žárlit a nenávidět Gatsbyho.

Jednou jeli Nick, Jordan, Gatsby, Tom a Daisy na výlet do města do hotelu Plaza. Nick jel v Gatsbyho autě s Jordan a Tomem. Cestou se zastavili u Wilsonova autoservisu. Tom se dozvěděl, že se George Wilson chce přestěhovat se svojí ženou Myrtle na Západ. Tom se začal bát, že přijde o Daisy i o Myrtle, která byla jeho milenkou. Jak dorazili do hotelu Plaza tak po nějaké době měli Gatsby s Tomem hlasitou výměnu názorů, při které Daisy řekla tomovi, že ho nikdy nemilovala a že ho opustí. Poté se všichni vydali směrem domů.

Daisy jela s Gatsbym jeho autem a Tom s Jordan a Nickem jeli Tomovým autem. Mezitím se Myrtle pohádala se svým manželem Georgem. Jak projíždělí Gatsby s Daisy kolem autoservisu, tak Myrtle si všimla auta ve kterém jel předtím její milenec Tom a v domění že je to on, vyběhla k autu s tím, že jí Tom zastaví. Jenže Daisy s Gatsbym si jí nevšimli a srazili ji. Byla na místě mrtvá. Po chvíli dorazil Tom a když se dozvěděl jaké to bylo auto, hned řekl Wilsonovi že to byl Gatsby. Jenže v tu chvíli neřídil auto Gatsby, ale Daisy. Jelikož nemohl dopustit, aby vinu za nehodu nesla Daisy, tak vzal vinu na sebe. Gatsby doufal, že Daisy od Toma odejde, ale ona u něj zůstala. George Wilson nemohl unést smrt své manželky a tak se rozhodl pomstít Gatsbymu. Sebral zbraň a vydal se ke Gatsbyho domu. Gatsby se právě koupal v bazénu, když uslyšel výstřel. O Pár chvil na to se ozval i druhý výstřel. Wilson spáchal sebevraždu.

Daisy a Tom se odstěhovali, a nikdy více o sobě nedali vědět. Na Gatsbyho pohřeb dorazili pouze 3 lidi: Nick Carraway, Gatsbyho otec a jeden Gatsbyho známý..

 

Místo děje: New York, USA, Long Island

Čas: 20. léta 20. století

Kompozice členění: ICH forma – vypráví Nick Carraway

Kompozice výstavba: retrospektivní

 

Hlavní postavy:

–       Nick Carraway: Jediný opravdový přítel Gatsbyho, celou knihu vypráví ze svého pohledu.

–       Jay Gatsby: Velmi vytrvalý člověk co se týče honby za svým snem (láska k Daisy) O něm je pojmenována i kniha.

–       Daisy Buchananová: Sestřenice Nicka, velice nerozhodná žena, chvílema povrchní.

–       Tom Buchanan: Arogantní muž, kterému nevadí, že svou manželku podvádí. Ale ve chvíli, když začne podvádět ona jeho tak začne žárlit a uvědomí si co a jak má udělat lépe.

 

Vedlejší postavy:

–       Myrtle Wilsonová: Manželka majitele autoservisu, milenka Toma Buchanana

–       George Wilson: Majitel autoservisu, následný vrah Gatsbyho.

 

Jedná se o text spisovný.

 

Autorův záměr: Upozornit na rozdíly v sociálních vrstvách. Nebýt vázaný pouze na jeden životní cíl. Dokázat, že ikdyž se hodně lidí zdá být kamarády, tak ve skutečnosti jsou jenom do té doby, dokud jste pro ně výhodní, a pravých kamarádů je málo.

 

Osobní hodnocení: Kniha se mi ze začátku nečetla zrovna nejlépe, protože jsem se hodně ztrácel v příběhu, ale jak jsem se začetl hlouběji do knihy, tak už mi všechno dávalo smysl. Kniha jako samotná mi přijde hodně naučná a líbí se mi na ní že je psána podle reálného života takového jaký skutečně je.

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!