Velký Gatsby – rozbor díla k maturitě (3)

Kniha: Velký Gatsby

Autor: Francis Scott Fitzgerald

Rozbor přidal(a): looky6

Vloženo na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

1) FORMA

  • Literární druh: epika
  • Literární žánr: román, za autorova života nebyl příliš populární (první vydání r. 1925), podruhé vydán v 50. letech a těšil se velké oblibě. Román je řazen do doby tzv.“Jazz Age“ v americké literatuře
  • Proza: ich forma (vypravěč Nick Carraway), vcelku spisovný jazyk až na drobné vulgarismy, mnoho popisných částí (obzvláště detailně popisuje Gatsbyho majetek – dům s bazénem, či automobil, který sehraje i důležitou roli v příběhu)
  • Napsáno r. 1925
  • Vyprávěcí postup je chronologický, do děje jsou vkládány retrospektivní pasáže, týkající se Gatsbyho minulosti

 

2) OBSAH

-doba: 20. léta 20. století (cca 1921)

-prostor: New York – Long Island (vesnice západní a východní vejce na východě USA)

 

Postavy:

-Nick Carraway-vypravěč, mladý obchodník, čestný, tolerantní, ochotný naslouchat, soused Gatsbyho, bratrancem Daisy, milencem Jordan

-Jay Gatsby-bohatý mladý muž, žijící v obrovské vile na západním Vejci, každou sobotu večer organizuje honosné večírky, ovšem většina lidí jen chodí na jeho večírky a o Gatsbym nic neví. Nikdo netuší, odkud pochází, co dělá, jak se dostal k majetku. Později se jeho minulost dozví právě Nick, který se stane jeho blízkým přítelem. V mládí býval chudý, pak se z něj stal překupník alkoholu a zbohatl. Po dlouhou dobu zamilován do Daisy.

-Daisy Buchanan-Nickova sestřenice, již od mládí je zamilována do Gatsbyho, který ale musel odejít do války, a tak si mezitím vzala bohatého Toma. Je poněkud povrchní až cynická

-Tom Buchanan-arogantní člověk, má několik milenek, bez morálních zásad

-Wilson- vrah Gatsbyho, jeho manželka je milenkou Buchahana, nešťastný automechanik

-Jordan Baker-Daisiina přítelkyně, romantický vztah s Nickem, krásná, ale nepoctivá

 

Děj:

Mladý Nick přijíždí na Long Island, kde se zabydluje a pomalu spřátelí se svým sousedem – tajemným zbohatlíkem Gatsbym. Nick se poprvé setká s Gatsbym na jednom z jeho večírků, na který Nick jednoho dne dostane pozvánku. Gatsby o sobě tvrdí, že je synem z velmi bohaté rodiny, že studoval v Oxfordu, a že po svých rodičích zdědil spoustu peněz. Nick postupem času zjišťuje celou pravdu o Gatsbym. Rodiče Gatsbyho byli ve skutečnosti velmi chudí sedláci, on sám zažil válku, po ní byl povýšen na majora a šel studovat na 5 měsíců do Oxfordu. Již před válkou se zamiloval do Daisy, ovšem válka jejich osudy rozdělila. Gatsby po válce zbohatl, pravděpodobně obchodováním s alkoholem, a koupil si dům v Západním vejci, aby viděl na Daisyn.  Veškeré večírky pořádal jen proto, že doufal, že na některý z nich přijde právě i Daisy. Jednoho dne se díky Nickovi konečně s Daisy setká a způsobí tím naprostý rozvrat v Daisině manželství s Tomem.

Na jednom soukromém večírku dojde k hádce mezi Tomem, Gatsbym a Daisy. Po hádce nastupuje Daisy s Gatsbym do auta a omylem srazí manželku Wilsona. Automobil řídila Daisy, ovšem patřil Gatsbymu.

Gatsby hodlá chránit Daisy a vzít nehodu na sebe, ovšem ještě dřív než toto udělá je ve svém domě zastřelen mstícím se Wilsonem, který vzápětí po vraždě Gatsbyho spáchá sebevraždu.

Tom a Daisy se po smrti Gatsbyho odstěhují, jediný kdo se angažuje v pohřbu Gatbyho je Nick. Ironií celé situace je, že nad smrtí Gatsbyho se nikdo ani nepozastaví, všichni bohatí jakoby úplně zapomněli, jak moc si užívali v Gatsbyho domě, a na jeho pohřeb se dostaví jen Nick a Gatsbyho otec. Nick je po tom všem tak znechucený, že se rozchází s Jordan a odjíždí pryč.

 

3) HLAVNÍ MYŠLENKY, SDĚLENÍ KNIHY

Americký sen”, kterého Gatsby dosáhl (Americký sen = víra v to, že každý se především pomocí tvrdé práce, chytrosti a odvahy, může stat mocným, dosáhnout výrazného společenského vzestupu a zbohatnout)

-upozornění na přetvářku, povrchnost a snobství lidí v období 1920‘let

-opravdové city jako je láska lidé skoro nepociťují, vztahy jsou založeny především na majetku

-poukazuje na rozdělení Američanů do vrstev podle majetku, ztráty náboženství

motivy:-zelené světlo u Daisyna domu, na které Gatsby každý večer kouká přes záliv z jeho domu, a znamená pro něj naději do budoucnosti.

-Gatsby je typicky americký charakter, je okouzlen Amerikou, pohlcen svým cílem

 

4) LITERÁRNÍ HISTORIE, AUTOR

-Francis Scott Fitzgerald (1896-1940): – představitelem americké skupiny spisovatelů Ztracené generace, marně hledající své štěstí v hmotném rozkvětu Ameriky

-autorem tzv.Jazz Age

-pocházel z rodiny irských přistěhovalců, studoval na prestižní americké univerzitě v Princetonu

-zúčastnil se 1. světové války

– Po 1. světové válce se stal reklamním textařem, v roce 1920 se oženil se spisovatelkou Zeldou Layorovou, která se stala vzorem jeho románových postav.

-Ve 20. a 30. letech žil v Evropě, hlavně v Paříži. Stal se mluvčím americké mládeže, která se ostře stavěla proti pokryteckému životu dospělých.
-V roce 1937 se odstěhoval do Hollywoodu, kde přijal práci hollywoodského scenáristy. Měl vleklé zdravotní potíže a bojoval také s alkoholismem. V roce 1940 zemřel předčasně na infarkt.

-Jazz age (džezový věk)=období od konce druhé světové války do začátku hospodářské krize tzv.Great Depression (1918-1929), během níž se stal Jazz velmi populární. V tomto období se zvýšila prosperita v zemi, zákaz alkoholu, zvýšení produkce a spotřeby ilegálního alkoholu.

 

Literární kontext doby

-kniha vyšla r. 1925-další Američtí spisovatelé- Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald (který ovšem nepatřil vyloženě do ztracené generace, protože se nikdy nezabýval válkou, ale spíš Americkou „smetánkou“ a bývá označován spíš jako autor jazzového věku) , William Faulkner, Erich Maria RemarqueJohn Steinbeck, Thomas Stearns Eliot, Ezra Pound)

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!