Stařec a moře – rozbor díla k maturitě (2)

Kniha: Stařec a moře

Autor: Ernest Hemingway

Rozbor přidal(a): Prikryl

Vloženo na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

  1. Tematika

V novele Stařec a moře se seznamujeme s prací, která rozhodla o tom, že autorovi byla udělena Nobelova cena. Autor zde strhující silou postihl zápas člověka s přírodou a s nejtěžšími překážkami, oslavil lidskou statečnost a houževnatost. Rybolov v mexickém zálivu, kde se celý děj odehrává, vede autora k tomu, že hledá pravdu o člověku a jeho pocitech násilné smrti.

Stařec se vydal na moře. Již dva měsíce neulovil žádnou rybu, avšak tentokrát mu štěstí přálo. Chytil obrovskou rybu. Byl sám, a proto ji nedokázal vylovit z moře. Ryba jej táhla mnoho hodin. Stařec si sebou nevzal žádné jídlo, a proto musel jíst syrové ryby, které vylovil, nakonec připlavali žraloci a rybu, která již byla přivázána k boku lodi a krvácela, sežrali. Ukázal se marný boj mezi starcem a rybou.

V díle je ukázán individualistický skeptický názor Himingwaye na osud ušlechtilého lidského zápasu, usilování o štěstí a naplnění života.

 

  1. Kompozice

Jednoduchý a prostý příběh. Děj je rozvíjen chronologicky bez jakéhokoliv složitého prostupování časových rovin nebo rozsáhlých retrospektiv. Text není nijak formálně členěn. Zachycení pouze nejzákladnějšího opravdového prožitku.

 

  1. Jazyk

Dílo je napsáno spisovným jazykem, objevují se zde španělské výrazy (guano, qué va), rybářská terminologie a přirovnání (lano těžké jako kříž). Je napsáno velmi jednoduše a střízlivě, ale je v něm skryta určitá dynamika a napětí. Autor využívá hlavně úvahy a popisu.

 

  1. Žánr

Moderní prozaické dílo, přesněji se jedná o dílo epické, novelu. Má popisnou formu a pointa se objevuje až v závěru.

 

  1. Ukázka z díla

„Žralok je rychle dohnal odzadu, a když se vrhl na rybu, viděl stařec jeho otevřenou tlamu a podivné oči a slyšel cvaknutí jeho zubů, když se zahryzl do rybího masa těsně nad ocasem. Žraločí hlava vyčnívala z vody a jeho hřbet se vynořoval a stařec slyšel, jak se na jeho velké rybě trhá kůže a maso. V tom okamžiku stařec vrazil harpunu žralokovi do hlavy v těch místech, kde spojnice mezi očima protínala čáru, táhnoucí se mu od nosu přímo vzad. Ty čáry nebylo ve skutečnosti vidět. Bylo vidět jen těžkou špičatou modrou hlavu a veliké oči a cvakající, dravě chňapající hltavé čelisti.“

 

  1. Doba

Děj se odehrává v polovině 20. století na kubánské Havaně.

 

  1. Vlastní názor

Na knize se mi líbila starcova nezdolná a tvrdohlavá povaha, díky které přežil. Obsahovala jasný a jednoduchý příběh.

 

  1. Zajímavosti

Tato kniha po publikaci v časopise zaznamenala velký ohlas a byla zařazena mezi autorova vrcholná díla. Autor za ni obdržel Nobelovu cenu. V roce 1957 byla úspěšně zfilmována.

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!