Revizor – rozbor díla k maturitě (3)

Kniha: Revizor

Autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol

Rozbor přidal(a): Michal

Vloženo na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

autor: Nikolaj Vasiljevič Gogol 

byl významný ruský prozaik a dramatik

představitel ruského romantismu

narodil se v roce 1809

pocházel z Ukrajiny, z rodiny statkáře který psal komedie ( takže by se dalo říci že nadání zdědil po něm)

Byl vychován v přesvědčení, že je geniální a zázračné dítě

Na Gogolovu tvorbu navazuje prakticky celá ruská literatura 2. poloviny 19. století

vystudoval gymnázium a odcestoval do Petrohradu

Obdivoval  Puškina V Petrohradě pracoval jako úředník a věnoval se historii

 

Další díla:

  • Taras Bulba:
  • Petrohradské povídky:
  • Mrtvé duše:
  • Ženitba:

 

Zařazení: 1.polovina 19. století, Realismus v Rusku

 

Charakteristika doby

Ruský realismus

–  Umělecký směr, který chce reflektovat (vzít v úvahu) okolní svět ve shodě se skutečností

–  ruská literatura je v této době na vrcholu, a to v celosvětovém měřítku

–  umělecký směr, který nastupuje v druhé polovině devatenáctého století, cílem je zachycení skutečnosti

–  v Rusku se realistická literatura rozvíjela společně s romantismem

–  za jeho zakladatele je možno považovat A. S. Puškina

–  Silnými stránkami ruského realismu bylo hluboké vidění sociálních konfliktů a pronikavá psychologická analýza románových postav.

 

Další autoři doby:

 Fjodor Michajlovič Dostojevskij –  Zločin a trest

Antonín Pavlovič Čechov  –  Racek,Strýček Váňa,Višňový sad

Lev Nikolajevič Tolstoj  –  Anna Karenina,Vskříšení

 

Revizor

Literární druh:        –       Drama

Literární žánr:            –     Satirická  komedie

Literární forma:          –      psáno prózou

Rok vydání:           –         1836

 

O díle:

  • založena na záměně postav
  • odehrává se během 24 hodin.
  • odehrává se v ruském městečku v 19. Století
  • Hlavní myšlenkou díla je zobrazit lidskou povrchnost, úplatkářství a strach z potrestání
  • Revizor je i v současnosti považován za jednu z nejhranějších her na světových divadelních scénách.
  • kniha je zfilmována
  • má 5 jednání

 

Kompozice:   Chronologická

Jazyk:
      –     je psaná formou dialogů, promluvy (výstižné charakteristiky postav)

  • slova někdy až lehce vulgární, hovorová slova (heleďte strejčku)
  • obsahuje lehce archaické ( zastaralé) výrazy
  • psáno ich formou ( zasebe psané )

Hl.postavy:

Ivan Alexandrovič Chlestakov:  mladý úředník z Petrohradu, podvodník, lhář, povaleč a chvastoun, těží z hlouposti a strachu představitelů městečka a úředníků, využívá omylu jako domnělý revizor, bere úplatky(představa moci),oblečen je podle módy

Osip: Chlestakovův sluha, Je chytřejší než jeho pán, rychleji se dovtípí.

Meluzin: hejtman, vládne nekompromisně městu, hodně lidí se ho bojí, podplácí, vidí se jako velký pán Petrohradu, důvěřivý

Anna Andrejevna: manželka hejtmana, zvědavá, marnivá

Marie Antonovna: dcera hejtmana

  • školní inspektor (Štěpkin) , soudce(Práskin-Tlaskin) , statkáři Bobčinskij a Dobčinskij, špitální rada, poštmistr

 

Děj:

1.dějství:

Hejtman přišel na úřad kde byl aj správce a oznámil ve spěchu, že přišel dopis že do města má zavítat revizor inkognito. Všichni byli rozrušení, protože ve městě panoval nepořádek. Hejtman nakázal soudci, ať si to spraví na úřadě, dá dokopy papíry, správce, ať se postará o pořádek v nemocnici, ať se tam nekouří a na pokoji je určitý počet lidí a každý ať má napsané co má za nemoc a ať obstará čepičky. Nikomu nebylo jasné proč zrovna revizor. Zrovna přišel pošmistr , že se mu doneslo že má přijet revizor. Hejtman mu řekl, že ano a ať si čte projistotu všechny dopisy jestli něco nezjistí, jenomže špekin to už tak dělá dávno. V tom přišli DObčinskij a bobčinskij, že v hospodě, sedí asi revizor, že neplatí a dívá se zvláštně. Hejtman s Dobčinskim jedou do hospody, si to ověřit a přivítat ho. Jeho žena Anna byla zvědavá, tak poslala Bobčinského za nima, ať vše zjistí

 

2.Dějství

Osip ležel na Chlestakovém loži a až přišel Chlestakov, poslal ho pro večeři, ale číšník řekl, že už nedá pokud nezaplatí. Na pokoj přišel sám číšník a řekl že naposled něco dá, donesl polévku a maso, ale Chlestakov si neustále stěžoval a nadával.Do pokoje vstoupil hejtman, jednal s ním jako z revizor, ale Chletakov si myslel že ho chcou zavřít, když neplatí. Chlestakov si na vše stěžoval. Hejtman mu nabídl procházku po městě a u něj doma ubytování. Dal lístek Dobčinskému ať to zanese jeho ženě, že budou mít návštěvu.

 

3.Dějství

Doma se Marja s Annou čekají až se něco dozví, příjde Dobčinskej s dopisem a začnou mu upravovat pokoj, přenášet věci, aby měl pohodlí. Hejtman mu říká, jak všechno funguje, že mají ve školách pořádek a všude. Chlestakov mluví normálně co dělá a tak, jenže Hejtman si myslí, že mu všechno lže, aby se neprozradil, že je Chletakov, ale Chlestakov zatím mluví pravdu. Přišli do domu hejtmana, byla představena dcera a žena, uvítali ho a Chlestakov říká, jak píše spisy a básně, Anna žena je z něj unešena a všichni ho obdivují. Chlestakov si jde do pokoje odpočinout. Všichni se ptají Osipa, jak se jim cestuje a jaký je jeho pán.

 

4.dějství

V domě stojí všichni rádci a hejtman a chcou něco podniknout a že mu něco podplatí. Do pokoje jde soudce, Chlestakov se ho zeptá zda mu nepůjčí peníze, a že velmi rád, další příjde pošmistr, od kterého taky vyžádá peníze, další inspektor, který neví co mluví a taky CHletakovi půjčí 300.Ještě přišel i správce a navykládá jak jsou všichni špatní a co dělají špatně a taky mu půjčí. Vstoupíja i statkáři, kteří si ho váží, ale nemají moc peněz půjčí enom 60 korun. Další příjdou kupci, kteří si stěžují na hejtmana, ať ho vyžene že dělá jenom špatně pro město, tak mu dají moc pěněz,aby pomohl. Potom příjdou zámečnice, které si stěžují že manžela jim vzal do vojny. Všichni odejdou a potká Marju, která hledá matku, Chlestakov jí řekne jak ji miluje, že nechce být bez ní a padne před ni na kolena, příjde matka a je samou radostí, Anna odejde a Chlestakov vyzná lásku Anně, potom příjde hejtman a řekne že by si chtěl Marju vzít, tak se začíná chystat svatba. Chlestakov dostane od hejmana koně, že musí odjet a spolu s Osipem odjedou jen na den pryč( ve skutečnosti už nemají vplánu se vrátit)

 

5.dějství

Všichni se těší, jak se přestěhují do peterburku a budou mít bohatý život, každý jim přeje, až příjde Špekin s dopisem, že to žádný revizor není, že tady píše nějakému kamarádovi, jak se tm má dobře, že mu všichni dávají peníze, že hejtman je blbý a že asi začne si z jeho dcerou nebo matkou, jak jsou všichni ve městě padlí na hlavu a že z něj dělají nějakého generála. Hejtman začne nadávat, že žádná svatba a že hejtman je tak blbý, že mu dal tolik peněz. Přijde do domu četník , že ohlašuje revizora, který již se ubytovává v hostinci a to je ten pravý, všichni jsou vyděšeni a nemají už ani na peníze na úplatky.

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.