O myších a lidech – rozbor díla k maturitě (3)

Kniha: O myších a lidech

Autor: John Steinbeck

Rozbor přidal(a): Niccoleta

Vloženo na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Autorem této knihy je John Steibeck

John steibeck je Nositel Pulitzerovy a Nobelovy ceny | vystudoval na univerzitě ve Stanfordu | nabyl hodně zkušeností střídáním všemožných prací, tyto zkušenosti se promítly také do jeho díla |

Za války pracoval jako reportér. I když steibeckovi knihy pronikly do celého světa, setkala se jeho díla také s kritikou a různorodé hodnocení. Přesto patří k vyýznamným autorům moderní literatury v americe.
Charakteristika jeho  děl: hrdinové, nejsou nikdo jiní, než obyčejní lidé, převážně zemědělci.

Se svými hrdiny soucítí, neboť se znal s lidmi, jako jsou oni, a na vlastní kůži zažil jejich bídu

Jeho díla jsou zasazena do období krize

 

Další díla jsou :
Hrozny hněvu: nejvýznamnější Steinbeckův román o sedlácké rodině, která byla bezprávím vyhnána z pronajatého pozemku.
Toulavý autobus

Na východ od ráje

John steinbeck píše v období amerického realismu, tzv. Ztracená generace což je skupina spisovatelů který pojí jedna věc a to že všichni jsou poznamenání 1 sv. Válkou  a nezapadají do normálního obyčejného světa v americe dá se říct že jsou vyvrhelové ameriky protože jediný co poznávají tak je smutech, smrt, zdevastované půdy, domy…..

v jejich díle vždy najdeme pocity zklamání

často staví své hrdiny do velmi nebezpečných situací, kde musí prokazovat svůj charakter

  • východiskem je příroda nebo kultura, hrdinové se uzavírají do sebe
  • typický hrdina je význam slova apatický a těžce navazuje vztahy, nemůže zakotvit

 

Další autoři které můžeme zařadit do tohoto směru jsou :

Francis Scott Fitzgerald s jeho nejvýznamnějším dílem Velký Gatsby

Ernest Hemingway s jeho dílem například Stařec a moře či Sbohem lásko

z české literatury jsem mužeme zařadit Kafka s jeho dílem Proměna

 

v novele je velmi dobře zachycena amerika ve 30 let 20 stol. (rasismus, vztahy bílích s černými), Děj se odehráva  v kalifornii na farmě  v salinském údolí blízko města Soledad v období hospodářská krize

 

Téma (námět) : Ukazuje velmi silné přátelské pouto, chce nám dokázat, že můžeme mít rádi lidi i nemocné. Jen je musíme správně pochopit. Chce poukázat na hodnotu přátelství, obtížnost doby za hospodářské krize a problémy amerického jihozápadu. Dále také poukazuje na rasismus.

Kniha má 6 kapitol, kterou jsou dále děleny na odstavce. Stavba texu je jednoduchá, přehledná a neobsahuje uvahy

Z počátku je kniha  retrospektivní (vzpomíná na předchozí ranč) poté chronologický

 

literární druh této knihy je Epika …. Má děj, příběh, určení, časové a příčinné souvislosti
Literární směr: světová meziválečná literatura
Literární žánr: novela s prvky balady – smutný konec ( je prozaický žánr kratšího nebo středního rozsahu, jednoduhý děj, méně postav)

literární forma je próza

 

Vypravěč:

Er – forma

Vypravěč se staví do role nezaujatého pozorovatele, tzn. že autor komentuje, popisuje, nezasahuje do děje, má tedy větší odstup vůči příběhu a prožitkům postav.

 

Hlavními postavami jsou Lennie Small a George Milton. Lennie není z nejchytřejších, je spíš uzavřený do sebe a po smrti tety Kláry se ho ujal kamarád George a chodí spolu pracovat. Lennie je na Georgovi závislý a má ho rád. George často Lenniemu vyčítá, že nebýt jeho, mohl si užívat, ale svým způsobem ho má také rád a nedal by na něj dopustit. I když Lennie moc rozumu nepochytil a vše hned zapomene, práce se neštítí.

Slim – dobrák, který má nějaký repspekt u majitele a hlavně u jeho syna, všichni na ranči ho mají rádi a má starosti skupinu pracovníků na farmě ve které je George s Lenniem.

Cruley – namyšlený žárlivý agresivní syn majitele farmy

Curleyova žena – hezká,mláda,znuděná životem na farmě a tak chodí za pracovníky a povída si s nimi, ale nikdo nechce bojí se jejího manžela

černoch Crooks … zde se naraží na rasismus, postava musí bydlet sama

 

Příběh je postaven na dialozích ( má blízko k dramatu)

Jednoduchý jazyk, slangový, obecný a hovorový, přehledná stavba větných celků,

Kontrast mezi příjmením  – Lenniem Small ( malý x ale lenniem je mohutný a silný)

 

Děj:

začíná popisem krásně přírody v salinském údolí, kde putují dva  společníci Georg milton a lenniem small. Cílem cesty je tylerův  ranč,  kde si chtějí vydělat peníze na jejich vysvění domeček s králíčky a pěstováním vojtěšky. Problém je v tom že lenií se mentálně postižený, chováním připomíná dítě, fancinuje ho sahat na hebké věci ale je moc silný a neumí ovládat svou sílu a vždy to hebké stvoření nechtěně zabije. V minulé farmě je vyhodilu z důvodu že si musel šáhnou na šaty některé z dam a ta začala křičet že ji znásilnil. Naštěstíje na novém ranči přijali a oni zde mohli začít od začatku. Pan tyler měl namyšlého syn který zavodil v boxování a měl averzi na mohutné a silné lidi. Takže když přišel lenni k němu na farmu měl cruley averzi na leniiho. Už jednou chtěl leniiho přeprat ale skončilo to s cruelovou rozdrcenou rukou. Jednoho dne se manželka crual , která byla znuděná títmo životem a tak šla flirtovat s pracovníky a náhle narazila na leniiho jak hladí již mrtvé štěnete. Sama se přiznala že také ráda hladí hebké věci a tímto jsou jeji vlasy a nabádala leniiho at si šíhne. Leniie to nevydržel a musel jsi šáhnout. A tuze se mu zalibili že nechtěl přestat a tím je zasuchal … žene se to nelíbílo a začla zase křičet lenie se bál že je uslyší george a nedovolímu králíčky ani štěnata tak ženě ústa příkril a tím jí nešikovně zlomil vaz. Když zjistil že ji zabil tak jsi vzpomněl na georgova slova předtím než přišli na farmu kdyby se cokoliv stalo tak se sejdou u řeky. Když spolu pracovníci našli curlevou ženu mrtvou věděli kdo to udělal a šli ho hledat jenže george to věděl dřív tak věděl kam má jít. Našel leniiho u  řeky… řekl mu jeho oblíbený příběh o jeho domečku s králička a vojtěškou poté george vytáhl pistol a zabil leniuho do hlavy aby ho ušetřil mučení a bolesti od majitele a farmy a jeho syna.

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!