O myších a lidech – rozbor díla k maturitě

Kniha: O myších a lidech

Autor: John Steinbeck

Rozbor přidal(a): Markéta

Vloženo na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

John Steinbeck:
Byl to americký spisovatel a nositel Pulitzerovy ceny za román Hrozny hněvu. Své životní zkušenosti vkládal do svých sociálně kritických románu. Často ve svých dílech reagoval na hospodářskou krizi, kde popisoval zejména bídu a utrpení lidí stojících na okraji společnosti. Jeho hrdinové jsou tedy lidé bez práce či bez domova, nebo tuláci. Avšak tyto postavy nepopisuje negativně, spíše k nim vyjadřuje jakési sympatie a pochopení.

 

Dílo:

Druh – Epika
Žánr – Novela (kniha má překvapivý závěr)
Místo a doba děje – V USA, Kalifornie, začátkem 20. století, období hospodářské krize
Časová linie – chronologická
Jazyk a styl – častá alegorie, objevují se zde prvky balady, er – forma, autor používá slang, užitá obecná a hovorová čeština, dílo má formu vyprávění, objevují se zde zejména dialogy.

 

Hlavní postavy:
George – hodný, inteligentní, pracovitý a obětavý muž, který velmi touží po spokojeném životě na vlastní farmě. Lennieho bere jako svého bratra, má ho velice rád, i když mu často vyčítá, že se o něj musí starat.
Lennie – je velmi pracovitý a dobrák, udělá co se mu řekne, ale je naivní a hloupý a chová se jako malé dítě (nepobral moc rozumu, je mentálně postižený), proto se o něj stará George. Je to “hromotluj”, který rád hladí hebké věci, avšak neodlává svou sílu, což se mu nakonec stane osudným.
Curley – velice žárlivý, mladý, arogantní muž, který si snaží vynutit svou vlastní autoritu a myslí si, že je něco víc než ostatní lidé.
Curleyova žena – krásná, velice vyzývavá žena, která není příliš inteligentní. Je v manželství s Curleyem, kterého však nemiluje a proto se cítí velice osamělá. Žije život, který si nikdy nepřála a proto hledá útěchu u ostatních mužů.

 

Děj:
Jedná se o příběh dvou mužů, Lennieho a Geroge, kteří jsou nemajetní zemědělští dělníci. Chodí od ranče k ranči, a hledají místo, kde se jim bude dařit v práci. Lennie je mentálně postižený a proto se o něj George stará, jako o svého mladšího bratra. Lennie velice rád hladí hebké věci, jakou jsou myši nebo malé šťě’nátka, avšak je to velký hromotluk, který si neuvědomuje svou obrovskou sílu. Jednoho dne cestují směrem k ranči, kde mají již předem domluvenou práci, jelikož z předchozího ranče je vyhodili, když si Lennie chtěl pohladit šaty jedné dívky. Po cestě na ranč přenocují u potůčku, kdy Geroge poví Lenniemu, že kdyby se cokoliv stane, má se utíkat ukrýt právě na toto domluvené místo, a nikam jinam.
Oba dva sní o své vlastní malé farmě, kde budou chovat králíky a budou oba spokojení. Když dorazí na ranč, začínají pracovat a poznávat nové lidi. Zažívají také mnoho různých dobrodružství. Poznají zde starého muže Candyho, kterému se jejich sen líbí natolik, že se k nim přídává. Díky tomuto se jejich sen stává realizovatelný a vidí naději.
Jednoho dne mladý Curley vyprovokuje Lennieho k boji, který mu v souboji rozdrtí ruku. Curley se snaží tuto potupnou prohru Lenniemu nějak oplatit a snaží se ho vyprovokovat. Jednou se starému psovi, co také žije na ranči, narodí šťeňátka a Lennie si s nimi rád hraje a velmi rád je hladí. Avšak jednou zlomí šťěňátku vaz, protože jej moc hladil a opět si neuvědomoval svou sílu.

Najednou se u Lennieho objeví Curleyova žena, a začne si s Lenniem povídat. Začne mu vyprávět o svém životě a je velice ráda, že ji někdo poslouchá, ikdyž si uvědomuje že Lennie je zvláštní. Dovolí Lenniemu hladit její hebké vlasy, jelikož se Lennie zmínil o tom, že rád hladí hebké věci. Začne její vlasy hladit víc a víc, až se to Curleyove ženě přestane líbit a začne křičet. Lennie se nechce dostat do maléru a snaží se jí umlčet, avšak ji omylem zlomí vaz. O tomto činu se ihned dozvídá mladý Curley a chce Lennieho zlynčovat. Lennie se však utíkal schovat do svého úkrytu, kde jej následně najde George. George na ranči ukradl pistoli a poté začíná Lenniemu vyprávět o krásném životě na jejich vysněném ranči, při čemž ho střelí do zad, aby ukončil trápení, které by jej čekalo.

 

Vlastní názor:
Velké množství studentů si právě tuto knihu vybírá k maturitě, jelikož se dobře a překvapivě rychle čte. Avšak dle mého názoru se v knize, od začátku téměř do konce neodehrává nic zásadního. Jak jsem se již zmiňoval, pouze konec mi přišel zajímavý, jelikož byl napínavý a dychtivě jsem čekal, jak tato kniha dopadne.

 

Úryvek z knihy:
„Ne, povídej ty. Já už si to všecko nepamatuju. Povídej, jak to bude s náma.“

„Tak dobře. Jednoho krásného dne si dáme svoje šesťáky dohromady a koupíme si maličkej domeček s ňákým tím kouskem pole a krávu a pár prasat a…“

„A budem mít všecko, co srdce ráčí,“ rozjásal se Lennie. „A budem si držet králíky. Povídej dál, Georgi! Co všecko budem mít na zahrádce, a o těch králícíhv kotcích, o tom, jak v zimě bude pršet, a o těch kamínkách, a o tý smetaně a mlíce, co se skoro ani nedá prorazit. Povídej mi o tom, Georgi.“

„Proč nepovídáš ty? Vždyť to všecko znáš.“

„Ale ne… povídej ty. Když to povídám já, to už není ono. Jak budu muset opatrovat ty králíky.“

„Tak tedy,“ začal Georgie, „budem mít hezky velkou zelinářskou zahradu a králíkárnu a slepice. A když bude v zimě pršet, řeknem si ‚Však ona práce počká‘, rozděláme v kamínkách oheň, posadíme se ke kamínkám a budem poslouchat, jak déšť bubnuje na střechu. To bude!“ Vytáhl z kapsy nůž. „Na víc už nemám čas.“ Zajel nožem do víčka fazolové konzervy, odřízl je a podal plechovku Lenniemu. Potom otevřel druhou konzervu. Vytáhl z kapsy dva lžíce a jednu z nich podal jemu.

 

Z tohoto úryvku snad každý pozná, že Lennie není tak úplně v pořádku. Mluví jako malé dítě, avšak se jedná o dospělého muže, který má sílu pěti. Avšak je mentálně postižený. Také se zde dočteme, že George se o Lennieho stará jako o svého mladšího bratra. I přes všechny rozdíly mají oba dva stejný sen, sní o malé farmě, kde budou společně žít a chovat králíky, které Lennie velice rád hladil, protože miluje hebké věci.

Další podobné materiály na webu:

Napsat komentář

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!