Dílo Deset malých černoušků – rozbor díla

 

Kniha: Dílo Deset malých černoušků

Autor: Agatha Christie

Rozbor přidal(a): elka

 

 

Agatha Christie (1890-1976)

  • Agatha Christie byla anglická prozaička a autorka velmi oblíbených kriminálních a detektivních příběhů. Je to světově nejznámější spisovatelka všech dob.
  • Narodila se ve viktoriánské rodině, základní vzdělání získala od svých rodičů. Později odjela studovat hudbu a francouzštinu do Paříže, od kariéry zpěvačky však opustila, protože se moc styděla. V době první světové války se stala dobrovolná sestra. Zde získala znalost léků, které později ve svých dílech použila.
  • Její první kniha vyšla roku 1921 a jmenovala se Záhada na zámku Styles.   Po smrti své matky se nervově zhroutila a na jedenáct dnů zmizela. Se svým manželem se rozvedla.
  • Později při návštěvě Uru v roce 1930 poznala svého druhého manžela. I během druhé světové války Agatha pomáhala s výdejem léků.
  • Roku 1971 jí královna Alžběta II. Udělila titul Dáma britského impéria. Zemřela ve věku 85 let na zápal plic.

TVORBA:

  • Agatha Christie je světově nejznámější spisovatelka detektivek. V počtu prodaných knih ji předstihuje jen William Shakepeare. Jejích knih se prodalo již přes tři miliardy výtisků ve 104 různých jazycích. Publikovala již 80 děl, většina z nich je zfilmována. Píše romány, povídky, ale hlavně detektivky. Často porušuje nepsaná pravidla detektivek, mají překvapivé rozuzlení. Autorka vždy na konci předkládá fakta, podle kterých bylo možné k rozuzlení dojít. Díky své zkušenosti s léky z válek se v jejích dílech mnohokrát objevují.
  • Mezi její další díla patří například Záhada na zámku Styles, kde se poprvé objevil velmi známý Hercule Poirot. Mezi další patří Vražda v Orient – expresu, Poirotova pátrání, Smrtonoš, Karty na stole nebo Hra na vraždu.

 

Dílo Deset malých černoušků:

  • Literárním druhem je epika, žánrem je detektivní román.
  • Kompozice je chronologická.
  • Děj se odehrává na Černochově ostrově v autorčině současnosti.
  • Forma vypravěče je er-forma.

 

Hlavní postavy:

  • Věra Claythornová: Pozvání dostane proto, aby dělala sekretářku. Její normální povolání je učitelka. Schválně nechala utopit Cyrila, chlapce, kterého měla hlídat. Je milá, ale také podezřívavá. Na ostrově dostane hysterický záchvat. Nakonec zbude jako poslední, ze zoufalství se ale také zabije.
  • Edward Armstrong: Na ostrov dostane pozvání jako doktor pro paní Namyovou. Zabit jako jeden z posledních, utopením. Jako všichni je podezřívavý, dokáže si však zachovat chladnou hlavu.  Později se ale nechá napálit soudcem a je jim zabit.
  • Lawrence Wargrave: Je soudce. Velmi inteligentní a krutý, nejspíše trochu šílený. Dokázal naplánovat všechny vraždy, dokonce předstíral i tu svoji. Lidi vybíral podle toho, kde nemohl zasáhnout zákon, a přesto se provinili. Nakonec pošle vzkaz v láhvi, kde všechno vysvětluje.

 

DĚJ:

Deset lidí se sejde na záhadném Černochově ostrově. Dva sluhové tam již jsou, ostatní tam dorazili na pozvání od někoho, koho si mysleli, že znají. Pan Rogers, jeden ze sluhů, všem řekne, že pan Namy se opozdí. Hosti tedy pokračují v zábavě i bez něho. Snědí večeři a začnou se bavit. Po večeři zazní zvuk z gramofonu, který všechny odsuzuje k nějaké spáchané vraždě. Všichni jsou tím zaskočeni, udiveni a někdo možná i zoufalý. Paní Rogersová, další sloužící omdlí. Po této příhodě však zemře první člověk, Tony Martson. Doktor Armstrong oznámí, že byl zabit jedem. Všichni si myslí, že je to sebevražda, zdá se to všem ale trochu divné, protože byl velmi veselý. Ráno dalšího dne zjistí, že paní Roersová je také mrtvá. To už se jim zdá podezřelé. Také si všimnou, že na stole chybí dvě figurky s deseti černoušků. Ještě si uvědomí, že oba zemřeli přesně podle básničky, která byla všude pověšena. Brzy zemře další člověk a oni si uvědomí krutou pravdu. Všichni mají hrůzu ze záhadného pana Namyho. Prohledají celý ostrov, aby vraha našly. Prohlídnou celý dům, dokonce ho i změří. Nikde nikoho nenašli, vrahem tedy musí být někdo z nich. Snaží se přijít na to kdo, všichni jsou najednou obezřetní a každý podezřívá někoho jiného. Soudce Wargrave se ujme soudu. Ten je však také zabit. Vše sedí do básničky a jeden černoušek vždy zmizí. Pod velkým stresem se všem začínají vybavovat jména, ze kterých byli na začátku obviněni. Všichni jsou vinni. Někdo se pomalu smířil se smrtí, někdo zase ne. Všichni jsou ale postupně vražděni podle básničky a figurky na stole také mizí. Nakonec zbude jenom Věra Claythornová. Když ovšem přijde do svého pokoje, najde oprátku. Ze zoufalství se rozhodne spáchat sebevraždu.

Na konci případ vyšetřuj policie, která ale nemůže na nic přijít. V úplném závěru je dopis, který napsal soudce a hodil je v lahvi do moře. Ten našel rybář. V tomto listu je popsán způsob všech vražd. Ale nejenom to. Jsou zde zachyceny Wargravovy pocity a myšlenkové pochody. To z něho dělá vraha deseti osob a nakonec a sebe.

 

Další rozbor například zde:

Deset malých černoušků – rozbor díla

 

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.