William Shakespeare – životopis (2)

 

Spisovatel: William Shakespeare

Životopis přidal(a): Nela

 

 

 

 

 

William Shakespeare se narodil v Stratfordu nad Avonou roku 1564. Byl synem Johna Shakespeara a Mary Ardenové. Studoval gymnázium. Ve svých 19 letech se oženil s 27letou Annou Hathawayovou, se kterou již čekal dítě. William měl tři děti, nejstarší dcera Susanna a dvojčata Hamnet a Judith. Hamnet však zemřel ve věku 11 let z neznámých důvodů, což poznamenalo Shakespearovu tvorbu.

Pomocí kočovných divadelníků se roku 1592 dostal do Londýna. Kde účinkoval jako herec a dramatik, později i jako spolumajitel divadelní společnosti. Po vyhoření divadla Globe, ve kterém také účinkoval, se spolu s manželkou a dětmi přestěhoval zpátky do svého rodiště. V této době také přestal psát své dramata. Zemřel roku 1616

V době, ve které žil byla Anglie zchudlá, rozvrácená, došlo k vybití tradiční šlechty.

V tu dobu vládl anglický král Jindřich VIII., ten se chtěl rozvést se svojí manželkou Kateřinou Aragonskou, papež ale rozvod nedovolil. Rozhodl se, že si založí svojí vlastní anglikánskou církev, tím převzal papežská práva v zemi. V této církvi mohli lidé přijímat podobojí, manželství kněžích. Bohoslužebný jazyk této církve byla angličtina.

Po Jindřichovi VIII. se vlády ujala jeho dcera Marie Katolická. Získala přídomek Krvavá, protože pronásledovala anglikány.

Dále vládla její mladší sestra Alžběta I.. Ta ukončila náboženské spory a podporovala anglikánskou církev.

Anglie se dostala do sporu se Španělskem. Španělsko byla hlavní evropská velmoc, která ovládala oceán. Anglie oproti tomu podporovala nizozemské vzbouřence proti španělské nadvládě v Nizozemí. Alžběta otevřeně podporovala a financovala anglické piráty, kteří přepadávali španělské lodě. Z pirátů udělala korzáry, což byli vojáci na moři podporované státem.

Filip II. vyslal proti Anglii armádu španělských válečných lodí. Anglie se ale nezalekla a rozstřílela ji. Anglie zvítězila nad Španělskem.

Literatura v Anglii v této době rozkvétala. Na to měla vliv renesance, náboženská reforma a politické a kulturní centrum na dvoře Jindřicha VIII. a Alžběty I.. Tato doba se označuje jako zlatý věk Anglie. V této době žil Thomas Mora, který napsal Utopii, v tomto díle popisoval ideální ostrovní stát. Toto dílo mělo obrovský úspěch. Další významný spisovatel, který je považován za otce anglického sonetu, se jmenuje Thomas Wyatt. Henry Howard zdokonaloval sonet a zdomácňoval blankvers. Důležitý je také alegorický epos Královna víl od Edmunda Spensera s prvky z artušovských pověstí. Ale nejvýznamnějším žánrem anglické renesanční literatury je drama, ve kterém se našel William Shakespeare se svými díly.

Mezi jeho nejznámější díla patří např. tragédie Romeo a Julie. V Itálii ve městě jménem Verona, žijí dva rody, které se jmenují Kapuleti a Montekové. V příběhu vystupují dvě hlavní postavy, Romeo a Julie. Romeo je z rodu Monteků, Julie z rodu Kapuletů. Tyto dva rody vedou mezi spolu velké spory. Jednoho večera se pořádá maškarní bál, na kterém jsou oba rody, tedy i Romeo a Julie. Když Romeo spatří Julii, okamžitě se do ní zamiluje, Julie do Romea taktéž. Ale jelikož jsou každý z jiného rodu, jejich lásce není přáno, ale oni jsou do sebe zamilovaní. Rozhodli se, že utečou z města a tajně se vezmou, povedlo se jim to a byli aspoň na chvilku šťastní. Romeo se doslechl, že jeho nejlepší kamarád byl zavražděn Juliiným bratrancem. Romeo neváhá a vyrazí svého kamaráda pomstít, zabije jeho vraha. Ale za to dostal trest, musel odejít z města. Mezitím Juliin otec chystá její svatbu s Paridem, který je šlechtic. Julie ho nechce, protože miluje Romea. Napadne jí, že si vezme jed, který ji nezabije, pouze uspí. Pak až se probudí, odejde s Romeem pryč a budou spolu šťastně žít. Ale když se Romeo dozvěděl, že je Julie mrtvá, běžel k jejímu hrobu, aby se přesvědčil, jestli to tak opravdu je a také že bylo. Romeo byl tak smutný, že se rozhodl vzít si svůj život, zabil se. Když se Julie probudila a viděla vedle sebe mrtvého Romea, neměla pro co žít, také se zabila.

Další jeho dílo je např. Marná lásky snaha. Toto dílo je o králi Ferdinandovi, který se rozhodne, že tři roky se budou všichni muži věnovat jen studiu a vyhýbat ženám. V tu chvíli ale do království přijíždí francouzská princezna s doprovodem, aby spolu podepsali smlouvu. Princeznu ale nepustí do zámku, a tak bydlí na poli. Ale král se zamiluju stejně tak i jeho družina. Král se svými příslušníky se rozhodnou převléci za komedianty z Ruska a jít dámy rozveselit. Ale princezna s doprovodem tento podvod odhalí a pánové jsou odbyti. Ale své štěstí mohou zkusit příští rok.

Jeho díla jdou rozdělit do tří období. Do 1. které je od roku 1591 do roku 1600, do tohoto období patří především komedie. Druhé období je mezi lety 1601-1608 kde v dílech převládá pesimismu. Do posledního období patří romantické hry a trvá od roku 1609.

William psal také pohádkové hry např. Bouře. Bymbelín nebo Zimní pohádka. Mezi další jeho díla patří básně jménem Fénix a hrdlička, Sonety, Venuše a Adonis, Znásilněná Lukrecie, Nářek milenčin a Vášnivý poutník. Dále psal také historické hry např. Jindřich IV., Jindřich V., Jindřich VI., Jindřich VII., Král Jan, Richard II. a Richard III.. Mezi jeho další komedie patří Dva šlechtici veronští, Dva vznešení, Jak se vám, Komedie plná, Konec dobrý, všechno, Kupec benátský, Mnoho povyku pro nic, Periklés, Půjčka za oplátku, Sen noci svatojánské, Večer tříkrálový, Veselé paničky a Zkrocení zlé ženy. A jeho tragédie jsou Antonius a Kleopatra, Coriolanus, Hamle, Caesar, Král Lear, Timon athénský, Titus, Andronicus a Troilus a Cressida.

V jeho dílech můžeme i dnes vidět různé věci. V Romeovi a Jůlii je vidět láska která nemá zábrany, že dva lidé z různých světů mohou být také spolu. V Marná lásky snaha je vidět že nic se nemá přehánět a že si nemáme dávat za úkol něco, co není možné splnit, ale že se máme furt zkoušet snažit. Myslím, že Shakespearova díla nám mají pořád něco říci, i když nejsou z dnešní doby. Jsou k zamyšlení a mohou nám stále něco nového přinést.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!