Kniha: Bílá nemoc
Autor: Karel Čapek
Rozbor přidal(a): Marstr11
Literární druh: drama
Literární žánr: tragédie
Informace o autorovi:
Období:
- Dílo bylo vydáno roku 1937 a řadí se do pátého období autorovy tvorby.
Životopis:
- Karel Čapek se narodil jako nejmladší ze tří dětí (bratr Josef a sestra Helena) roku 1890 v Malých Svatoňovicích. Je jednou z nejvýznamnějších osobností české literatury, jelikož se jako první prosadil v zahraničí a byl i navržen na Nobelovu cenu. Karel Čapek byl prozaik, dramatik a překladatel. Od roku 1917 pracoval jako redaktor Národních listů, později i v Lidových novinách. Zemřel náhle roku 1938 v Praze.
Vztah k dílu:
- V tomto díle se autor ztotožňoval s doktorem Galénem, jelikož sám aktivně vystupoval proti fašismu.
Další díla:
- R.U.R. (drama), Krakatit (román), Válka s mloky (román), Povídky z jedné a druhé kapsy (soubor povídek), Ze života hmyzu (společné dílo bratří Čapků)…
Tématická výstavba:
Místo a čas:
- Děj se odehrává v nejmenované zemi v době, kdy má propuknout válka.
Vypravěč:
- Dílo je psáno v živých dialozích.
Děj:
Děj se odehrává v nejmenované zemi, ve které propukla tzv. bílá nemoc, která se vyznačuje bílými skvrnami na těle. Kde se skvrna objeví, tam tělo znecitliví. Na místní fakultě žádný z lékařů neví, jak proti zákeřné nemoci bojovat, až se objeví dr. Galén, který tvrdí, že objevil protilék. Doktor Galén však léčí pouze nemajetné, protože ti nemohou zastavit rozbíhající se válku. Podá to takto i novinářům se vzkazem, že pokud se válka zastaví, vydá recept na lék proti chorobě. Když to Baron Krüg uslyší, nechá Galéna vyvést, protože se válka rušit nebude. Galén opět začne léčit chudé a pokaždé se vyptává, zda-li nemá léčený nějaký podíl na blížící se válce. Zákeřná nemoc postihne i barona Krüga, který jest majitelem zbrojařských závodů. Vydá se proto za Galénem v převleku, ale ten ho pozná a vyžaduje po něm zastavení války a propagaci míru. Když neumluví Maršála k zastavení války, raději se zastřelí, aby nemusel trpět bílou nemocí. Když se pak při proslovu k lidem, ve kterém vyzívá lid k válce, bije do prsou, zjistí, že nic necítí a ví, že je zle. Stalo se tak díky potřesení rukou s nakaženým baronem Krügem. Maršál si i na doporučení své dcery nechá k sobě zavolat doktora Galéna a chce, aby ho doktor vyléčil. A tak tedy dr. Galén spěchá za Maršálem, ale cestou k němu ho ušlape zfanatizovaný dav mladých lidí. Maršál i tak nakonec nechá stáhnout svá vojska a vyšle posly míru.
Hlavní postavy:
Dr. Galén: vynálezce léku proti bílé nemoci, byl laskavý, pomáhal chudým, působil naivně, když doufal, že zastaví válku a zfanatizované lidi, doktor „Dětina“
Maršál: krutý, diktátor, je zaslepen válkou, myslí jen na svou slávu, po nakažení mění svůj postoj
Baron Krüg: majitel zbrojních závodů, maršálova pravá ruka, stejně jako Maršál touží po úspěchu a moci
Profesor Sigelius: ředitel místní nemocnice, chce být slavný a snaží se najít lék proti bílé nemoci
Jazykové prostředky:
– spisovný jazyk
– živé dialogy
– latinské názvy (Morbus Tshengi)
– metafory
– oslovení
– nářečí
– scénické poznámky
– symbolika (bílá nemoc = nacismus, Maršálova země = nacistické Německo)
Hlavní myšlenka díla:
- Dílo upozorňuje na vzkvétající fašismus a na samotné nebezpečí a absurditu války. Dochází zde ke konfliktu demokratických idejí a diktatury.